mieszkanie
Na co zwracać uwagę, gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera?
Podjęliśmy decyzję, że chcemy kupić nowe mieszkanie. W banku ustaliliśmy naszą zdolność kredytową, wiemy mniej więcej, jakie są nasze oczekiwania odnośnie nabywanego lokum i zaczynamy przeglądać inwestycje w interesującej nas okolicy. Co dalej?
Cena, powierzchnia, lokalizacja – nieśmiertelne trio
Cena nieruchomości, powierzchnia i układ mieszkania oraz lokalizacja inwestycji budowlanej od lat pozostają głównymi kryteriami, którymi kierujemy się, poszukując lokalu mieszkalnego. Te kwestie są oczywiście niezwykle istotne, jednak trzeba mieć świadomość, że nie jest to wyczerpująca lista czynników, decydujących o atrakcyjności danej inwestycji. Często dajemy się skusić dobrej reklamie i zachęcającej wizualizacji, a także atrakcyjnej cenie i świetnej lokalizacji nieruchomości, ale musimy pamiętać, że są jeszcze inne, bardzo ważne rzeczy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania.
Poznaj dewelopera
Przede wszystkim, jeśli zainteresuje nas inwestycja mieszkaniowa jakiegoś dewelopera, warto poznać nieco sprzedającego. W jaki sposób? Dowiedzmy się, jakie inwestycje zrealizował on wcześniej, a jeśli to możliwe – odwiedźmy wybudowane przez niego osiedla. Zwróćmy uwagę na stan budynków oraz obejścia wokół nich, sprawdźmy, czy przypadkiem w postawionych budynkach nie pozostaje wiele pustych mieszkań. Spróbujmy też znaleźć opinie na temat danego dewelopera w internecie. To wszystko da nam obraz inwestora i pozwoli stwierdzić, czy jego zapewnienia i obietnice znajdą później odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Prospekt informacyjny – źródło wiedzy dla klienta
Wprowadzona kilka lat temu ustawa deweloperska pozwala nam dziś odkryć wszystkie tajemnice, związane z realizacją danej inwestycji budowlanej. Deweloper ma obowiązek przedstawić nam na nasze żądanie tak zwany prospekt informacyjny inwestycji, w którym zawarte są wszystkie ważne informacje, dotyczące zarówno inwestycji, jak i dewelopera. Dzięki temu dokumentowi możemy poznać m.in. plany zagospodarowania przestrzennego wokół inwestycji, termin realizacji inwestycji, czy sposób zabezpieczenia środków finansowych klientów. Zapoznając się z konspektem, unikniemy przykrych niespodzianek, jak np. centrum handlowe, które w rok po odbiorze mieszkania przysłoni nam piękny widok z okna.
Poznaj inwestycję
Kupno tak zwanej dziury w ziemi – czyli mieszkania, które na razie istnieje wyłącznie w planach, na papierze, zawsze postrzegane jest jako pewnego rodzaju ryzyko. Zapoznając się z zawartością prospektu informacyjnego oraz zadając nurtujące nas pytania w biurze sprzedaży, z pewnością zmniejszymy ryzyko ewentualnego rozczarowania naszym przyszłym lokum. Warto dowiedzieć się, czy można śledzić postęp prac w poszczególnych etapach realizacji inwestycji, a w chwili odbioru lokalu, koniecznie przyprowadźmy z sobą fachowca, który oceni, czy wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z umową, fachowo i rzetelnie.
Uwaga na promocje!
Konkurencja na rynku nowych mieszkań jest obecnie tak duża, że deweloperzy dwoją się i troją, by przyciągnąć kupców. W efekcie możemy wywalczyć nie tylko wyjątkowo atrakcyjną cenę za metr kwadratowy nowego mieszkania, ale i zyskać wiele dodatkowych profitów. Wśród najczęściej spotykanych bonusów znajdują się: darmowy garaż, dodatkowe miejsce parkingowe, komórka lokatorska w cenie nieruchomości, czy niewielki ogródek do zagospodarowania. Decydując się na kupno danego lokum, trzeba bardzo uważać na tego rodzaju promocje. Niestety, wielu deweloperów postępuje nieuczciwie, przedstawiając nam gratisowe bonusy, za które w efekcie musimy sporo zapłacić. Zanim damy się skusić promocji, porównajmy cenę nieruchomości z cenami podobnych mieszkań w okolicy, ale pozbawionych atrakcyjnych dodatków. Tylko wówczas dowiemy się, czy garaż, komórka, albo ogródek naprawdę są darmowe.