mieszkanie
Mieszkanie z ogrodem – alternatywa dla domu jednorodzinnego
Choć wiele osób marzy o własnym domu z ogródkiem, nie każdy chce mieszkać na peryferiach, dobrowolnie przyjmując na siebie masę obowiązków, jakie wiążą się z posiadaniem odrębnej nieruchomości. Jak pogodzić chęć życia w mieście z potrzebą relaksu i kontaktu z naturą? Deweloperzy znaleźli na to sposób: mieszkania z ogródkami.
Wady i zalety mieszkania z ogródkiem
Jak każda nieruchomość, tak i mieszkanie z ogrodem posiada szereg zalet, ale i kilka wad. Do najbardziej niekorzystnych aspektów wyboru takiej nieruchomości z pewnością należy fakt, że mieszkanie posiadające własny kawałek zieleni, jest zlokalizowane na parterze. Mieszkania parterowe są powszechnie postrzegane jako najbardziej narażone na ewentualne włamania, stosunkowo głośne i z nadwątloną prywatnością (z ulicy można zajrzeć przez okna do wnętrza mieszkania, a na klatce schodowej często kręcą się sąsiedzi z wyższych kondygnacji). Inną wadą jest brak możliwości decydowania o ważnych kwestiach wpływających na wygląd i funkcjonalność całego budynku oraz posiadanie sąsiadów. Jeśli z kolei chodzi o zalety, mieszkanie z ogrodem z pewnością generuje mniejsze miesięczne koszty utrzymania niż dom jednorodzinny wolnostojący. Ponadto, mieszkając w bloku wielorodzinnym, nie trzeba martwić się o wykonywanie tak prozaicznych czynności, jak odśnieżanie podjazdu zimą, czy grabienie liści ze ścieżki jesienią – to są kwestie, którymi zajmuje się spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Decydując się na zakup mieszkania posiadającego niewielką przestrzeń zieloną, zapewniamy sobie z jednej strony wysoką funkcjonalność nieruchomości, komfort życia w pobliżu centrum miasta (łatwy dostęp do wszelkich usług i towarów, dobrze rozwinięta infrastruktura), a także strefę wypoczynku, relaksu, miejsce, w którym możemy złapać oddech i uciec na chwilę od wielkomiejskiego tłoku.
Co oferuje współczesny rynek mieszkań?
Decydując się na zakup mieszkania z ogrodem przekonamy się, że ofert tego typu jest całkiem sporo. Do wyboru mamy luksusowe apartamenty w niskiej zabudowie wielorodzinnej, parterowe mieszkania w większych blokach mieszkalnych oraz lokale w domach, mieszczących w sobie po około 4 mieszkania. Wielkość ogrodów również jest bardzo zróżnicowana: od kilkudziesięciu metrów kwadratowych do nawet 2 arów. Choć ogródki przy mieszkaniach parterowych zwykle są niewielkie, nie zapominajmy, że odpowiednia aranżacja pozwoli nam cieszyć się niezakłóconym wypoczynkiem nawet wówczas, gdy mamy do dyspozycji zaledwie 30 mkw!
Mieszkanie z ogrodem – na to zwróć uwagę przy zakupie?
Piękne, przestronne mieszkanie z przynależnym terenem zielonym to dla wielu osób bardzo kusząca propozycja, ale uwaga! Nie dajmy się omamić zachwycającej inwestycji i przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie sprawdźmy, jak przedstawia się zakup nieruchomości od strony prawnej. W przeważającej większości przypadków przydomowy ogródek traktowany jest jako część wspólna nieruchomości, co w teorii oznacza tyle, że każdy z mieszkańców danego bloku ma prawo korzystać z tego terenu. W praktyce oczywiście sąsiedzi z wyższych kondygnacji nie pchają się mieszkańcom parteru do „ich” ogródka, jednak jeśli zapragniemy postawić w ogrodzie fontannę, albo zainstalować plac zabaw dla dzieci, może się okazać, że władze spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej nie wyrażą zgody. Idealnym rozwiązaniem jest nabycie położonego przy mieszkaniu ogródka jako odrębnej działki geodezyjnej – wtedy staje się on naszą nieruchomością nabytą na własność, do której mamy pełne prawo. Oznacza to, że możemy w pełni swobodnie zagospodarować ogródek i nikt nie może naruszyć w nim naszej prywatności – takie rozwiązanie prawne jest jednak rzadkością na współczesnym rynku nieruchomości.
Inna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to lokalizacja ogródka: jeśli umiejscowiony jest on od strony ruchliwej ulicy, raczej nie przyniesie nam upragnionego wytchnienia w ciszy i spokoju. Zwykle jednak tereny zielone są położone w tylnej części kompleksu nieruchomości i z powodzeniem można tam zagwarantować sobie i swoim bliskim odrobinę prywatności. Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe z ogródkami przynależnymi do parterowych apartamentów odnajdziemy we wszystkich większych miejscowościach.