mieszkanie
Kupujemy mieszkanie: na co należy zwrócić uwagę, poszukując idealnego lokum?
Mieszkanie to poważna inwestycja na długie lata. W dzisiejszych realiach, niestety, większość osób kieruje się przy wyborze przede wszystką ceną lokalu mieszkalnego. Tymczasem istnieje szereg czynników, które powinny mieć wpływ na naszą decyzję, dotyczącą tego, czy zainwestujemy w dane mieszkanie, czy też nie.
Lokalizacja i otoczenie
Jednym z najważniejszych czynników, wymienianych przez potencjalnych nabywców nieruchomości, jest lokalizacja mieszkania. Chodzi tu zarówno o miejscowość, w jakiej znajduje się lokal, jak i o odległość do centrum miasta, czy dużych, dobrze rozwiniętych dzielnic. Niektórzy preferują życie na obrzeżach miasta, w otoczeniu zieleni, wśród ciszy i spokoju, inni wolą egzystować w samym centrum miejscowości i mieć wszędzie blisko. Niezależnie od tego, która opcja jest bliższa naszemu sercu, należy rozważyć wszystkie zalety i wady lokalizacji. Zastanówmy się, czy będzie nam łatwo dotrzeć do miejsca zatrudnienia, a jeśli planujemy powiększenie rodziny – warto upewnić się, czy w pobliżu są placówki edukacyjne. Równie ważna jest bliskość sklepów, ośrodków medycznych, punktów rozrywki.
Funkcjonalność mieszkania – klucz do wygodnego życia
Warto zaznaczyć, że nawet najlepsza lokalizacja nie wynagrodzi życia w mieszkaniu mało funkcjonalnym, nie pozwalającym na takie jego urządzenie, jakie najbardziej by nam odpowiadało. Dlatego, zanim podpiszemy umowę kupna lokalu, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych cech mieszkania. O funkcjonalności danego lokum decyduje nie tyle jego metraż, co raczej – odpowiedni rozkład pomieszczeń. Bardzo ważny jest także projekt przyłączy mediów – źle poprowadzone odpływy mogą uniemożliwić postawienie zmywarki w wybranym miejscu, a grzejnik, zainstalowany na środku ściany, może znacznie utrudnić urządzenie salonu. Nabywając mieszkanie, zwróćmy szczególną uwagę na to, czy rozkład pomieszczeń umożliwi nam podział mieszkania na strefę dzienną i nocną, lub – w przypadku mieszkań dla rodzin z dziećmi – na strefę rodzinną i prywatną. Każdy członek rodziny, niezależnie od wieku, potrzebuje własnej, prywatnej przestrzeni i należy wziąć to pod uwagę, analizując projekt mieszkania. Mieszkanie wtedy można nazwać funkcjonalnym, gdy odpowiada naszemu stylowi życia i sprzyja sprawniejszemu wykonywaniu codziennych czynności.
Najważniejsze cechy idealnego mieszkania
Pojęcie funkcjonalności jest bardzo szerokie i składa się na nie wiele różnorodnych czynników. Na co zatem – konkretnie – należy zwrócić uwagę, by wybrać lokal, który idealnie będzie odpowiadać naszym potrzebom? Przejdźmy się po oglądanym mieszkaniu i wyobraźmy sobie, jak chcielibyśmy je urządzić. Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy liczba pomieszczeń jest wystarczająca? Zastanówmy się, który pokój przeznaczylibyśmy na sypialnię, sprawdźmy, czy nie będzie nas budzić poranne słońce, albo hałas z ulicy. Dla komfortu życia w mieszkaniu wszystko jest istotne: odpowiednie rozmieszczenie okien i nasłonecznienie pomieszczeń, wielkość i ustawność poszczególnych pokoi, możliwość wprowadzenia drobnych zmian architektonicznych (wykucie w ścianie dodatkowego wejścia, albo możliwość przesunięcia ściany działowej), które ułatwią realizację planu aranżacji wnętrz. Mówiąc w skrócie, idealne mieszkanie to takie, które jest przestronne, jasne, ustawne i ciche.
Myślmy przyszłościowo
Nie zapominajmy, że kupno mieszkania to inwestycja na długie lata. Wiele osób nabywa mieszkanie u progu dorosłości, będąc osobą samotną lub znajdując się w związku małżeńskim z krótkim stażem. Wybierając mieszkanie, należy rozważyć nie tylko obecne, ale także i przyszłe potrzeby naszej rodziny. Zastanówmy się, czy lokal jest odpowiednio duży i czy posiada odpowiednią liczbę pokoi, by pomieścić rodzinę z dziećmi, rozważmy, czy w przyszłości będziemy chcieli mieć psa, albo inne zwierzątko – bo dla niego również musi się znaleźć odpowiednia przestrzeń. Jeśli pracujemy w domu, lub zamierzamy rozpocząć własną działalność w przyszłości, warto zadbać o jedno pomieszczenie służbowe, odpowiednio wyciszone i odizolowane od reszty domu.
Jak widać, kupno mieszkania nie jest zadaniem prostym, do którego można podejść spontanicznie. Nabycie lokalu mieszkalnego każdorazowo powinno wiązać się z dogłębną analizą naszych potrzeb i możliwości oraz ze sprecyzowaniem planów na przyszłość. Warto obejrzeć kilka lokali, spełniających wyznaczone przez nas kryteria i wybrać najlepsze z nich. Tylko przemyślany zakup pozwoli nam urządzić mieszkanie zgodnie z naszymi upodobaniami, tak, by spełniało one wszystkie nasze wymagania i stanowiło miejsce, sprzyjające codziennej egzystencji.