mieszkanie
KUPUJ Z GŁOWĄ, czyli na co zwrócić uwagę decydując się na mieszkanie od dewelopera
Oferta mieszkań z rynku pierwotnego w wielu polskich miastach jest bardzo szeroka. Wiele deweloperów posiada kilka projektów.
Wszystko to powoduje, iż potencjalni nabywcy mogą przebierać w ofertach kierując się założonymi przez siebie kryteriami. Spróbujmy więc zebrać najważniejsze z nich:
Lokalizacja
Jest to jedno z podstawowych kryteriów przy wyborze nieruchomości i jeden z ważniejszych czynników wpływających jednocześnie na jej cenę. Analizujemy położenie inwestycji oraz jej otoczenie – czy w sąsiedztwie powstają np. inne nowe inwestycje, a jeśli tak to jakiego rodzaju ( mieszkaniowe czy komercyjne), jaka jest odległość od ulicy i jak duże jest obecne natężenie ruchu, czy jest wystarczająco zieleni i np. bliskość parku. Warto też zapoznać się z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego by sprawdzić jakie są plany dotyczące sąsiednich działek. W przypadku mieszkań w mieście ważną rzeczą jest też szybki dostęp do komunikacji miejskiej, a także dostępność i bliskość infrastruktury ( sklepy, szkoły, przedszkole, przychodnia, apteka itp.)
Cena
Cena oczywiście wynika bezpośrednio z lokalizacji oraz standardu wykonania. Analizując cenę mieszkania w danej inwestycji warto porównać ją z cenami mieszkań w okolicy.
W tym miejscu musimy też się zastanowić czy w przypadku finansowania zakupu nieruchomościz kredytu, mamy wystarczająca zdolność kredytową oraz możliwości finansowe na zakup oraz wykończenieupatrzonego lokum.
Estetyka
Zarówno mieszkanie jak i cała inwestycja musi nam się podobać i spełniać nasze oczekiwania. Zwróćmy uwagę na całe osiedle – architekturę budynków, sposób zaaranżowania wspólnej przestrzeni, ilość zieleni, plac zabaw dla dzieci i jego usytuowanie, charakter i rodzaj osiedlowych sklepików i usług, jeśli takie zaplanowano na danej inwestycji. W przypadku ukończonej inwestycji dużą zaletą jest możliwość obejrzenia mieszkania. Istotny jest rozkład mieszkania, piętro na którym jest położone, jego ustawność i funkcjonalność, położenie względem stron świata (nasłonecznienie), odległość jednego od drugiego budynku, balkon, czy jest komórka lokatorska. Warto też zwócić uwagę czy pod naszym mieszkaniem nie ma np. wjazdu do garażu lub gdzie ma znajdować się śmietnik i czy nie będzie to przypadkiem pod naszym oknem.
Wiarygodność dewelopera
Decydując się na zakup nieruchomości od dewelopera, należy sprawdzić jego wiarygodnośc i przeanalizować wszystkie dokumenty dotyczące interesującej nas inwestycji. Dane znajdujące się w Krajowym Rejestrze Sądowym i w księdze wieczystej są informacjami jawnymi i powszechnie dostępnymi. Ponadto, zgodnie z tak zwaną „ustawą deweloperską“, która weszła w życie 29 kwietnia 2012 roku, nabywcy przysługuje wgląd do dokumentów dotyczących sytuacji prawnofinansowej dewelopera oraz przedsięwziecia deweloperskiego. Wspomnianymi dokumentami są:
- odpis księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości,
- kopia pozwolenia na budowę,
- kopia odpowiednio: aktualnego odpisu z KRS lub aktualne zaświadczenie o wpisie do CEiDG,
- sprawozdanie finansowe za ostatnie dwa lata, a w przypadku realizacji inwestycji przez spółkę celową – sprawozdanie spółki dominującej,projekt architektoniczno-budowlany
Ponadto, nabywca powinien poprosić o wzór umowy deweloperskiej a także prospekt informacyjny wraz z załącznikami, który zawiera część ogólną dotyczącą inwestycji oraz część szczegółową dotyczącą wybranego przez siebie mieszkania.
W przypadku analizy wzoru umowy deweloperskiejwarto poprosić o pomoc prawnika lub doświadczonego doradcę, pośrednika nieruchomości w wyjaśnieniu treści umowy i zredagowaniu jej w korzystny dla nas sposób.
Dobrze jest wybrać dewelopera, który zrealizował już kilka inwestycji– będzie można je obejrzeć, porozmawiać z mieszkańcami na temat plusów i minusów danej inwestycji i samego inwestora. Można też popytać znajomych i poszukać informacji dotyczących danego dewelopera np.na forach internetowych.
Wpis gościnny:
Janeta Janocha
SprawdzonyDoradca.pl