mieszkanie
Jaka wielkość mieszkania jest najlepsza? Dobierz metraż do swoich potrzeb!
Kupno nieruchomości to jedna z najpoważniejszych transakcji w życiu dorosłego człowieka. Decydując się na zakup mieszkania, musimy wziąć pod uwagę mnóstwo rozmaitych kwestii. Kryteria, którymi się kierujemy, to przede wszystkim cena, lokalizacja i standard nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że równie istotnym kryterium powinien być metraż mieszkania. Lokal zbyt duży sprawi, że część powierzchni pozostanie niewykorzystana, a niemożność stworzenia przytulnej atmosfery wywoła w nas irytację, zbyt mała powierzchnia przyczyni się z kolei do braku wygody i ciągłego wrażenia bałaganu. Ile metrów kwadratowych będzie optymalne? To zależy od nas: naszego trybu życia, planów na zagospodarowanie lokum oraz dalekosiężnych zamierzeń.
Cel zakupu nieruchomości
Pierwszą rzeczą, jaka niewątpliwie ma ogromny wpływ na wielkość nabywanego mieszkania, jest kwestia tego, w jakim celu kupujemy nieruchomość. Jeśli poszukujemy lokum dla siebie i swojej rodziny i planujemy pozostać w nabytym mieszkaniu przez najbliższe kilka-kilkanaście lat, warto wybiec z planami w przyszłość i zastanowić się, jak wiele pomieszczeń będzie nam potrzebnych. Jeżeli ma to być pierwsze samodzielne mieszkanie dla osoby samotnej, które w dalszej perspektywie zamierzamy odsprzedać lub wynajmować, warto pamiętać o tym, że największą popularnością na rynku nieruchomości cieszą się lokale najmniejsze, a więc i najtańsze. Z kolei jeśli nabywamy mieszkanie z myślą o zarobku z wynajmu, możemy albo zdecydować się na niewielką kawalerkę, którą wynajmiemy jednej osobie, albo na wielopokojowe, ustawne i duże mieszkanie, pozwalające na zysk od kilku lokatorów.
Komfort życia
Mieszkanie jest dla człowieka schronieniem, miejscem, w którym może odpocząć po trudach całego dnia, zrelaksować się, pielęgnować relacje z bliskimi, czy oddawać się swoim pasjom. Aby żyło się komfortowo, każdy z mieszkańców powinien mieć swoją własną, odrębną przestrzeń. Dzieci w wieku szkolnym muszą mieć swój kąt do odrabiania lekcji i miejsce do zabawy, każdy z domowników powinien mieć swoją przestrzeń do odpoczynku, nie wolno też zapominać o powierzchni wspólnej dla całej rodziny, jak np. jadalnia, czy kącik z telewizorem. Przyjmuje się, że małe mieszkania, do 45 metrów kwadratowych, to rozwiązanie komfortowe dla osób samotnych lub dla bezdzietnej pary. 4-osobowa rodzina najlepiej czuje się na powierzchni rzędu 60-70 mkw, nieco mniejsze mieszkania o metrażu 55 mkw również się sprawdzą, ale warunkiem jest obecność 2 odrębnych pokoi. Duże mieszkania, o powierzchni większej niż 75 mkw to rozwiązanie dobre dla rodzin wielopokoleniowych, lub dla osób, ceniących sobie wysoki standard.
Metraż mieszkania a finanse
Pieniądze – w zestawieniu z tematyką nabywania nieruchomości – zawsze stanowią bardzo ważny i niejednokrotnie najsilniejszy argument. Wiadomo, że im mieszkanie mniejsze, tym tańsze, pamiętajmy jednak, że o kosztowności danego lokum decyduje nie tylko cena jego nabycia! Wiele osób zapomina o tym, że każdy kolejny metr kwadratowy powierzchni więcej to większa przestrzeń do urządzenia, oświetlenia, ogrzania i posprzątania. Im większe mieszkanie, tym wyższe koszty eksploatacyjne, duże mieszkanie niemal zawsze będzie droższe w utrzymaniu od małej kawalerki. Duże mieszkania trudniej będzie też w przyszłości sprzedać.
Wielkość mieszkania a nasze plany
Kupując mieszkanie, zwykle zamierzamy pozostać w nim przez co najmniej kilka lat. Należy zatem wziąć pod uwagę nie tylko nasze warunki, które mamy tu i teraz, ale także plany na przyszłość. Oczywiście, nie chodzi o to, by przy zakupie nieruchomości w wieku 30 lat martwić się, że lokum będzie dla nas za duże i zbyt drogie w utrzymaniu, gdy przejdziemy na emeryturę, warto jednak wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii. Po pierwsze, należy uwzględnić liczbę domowników, także tych przyszłych. Jeśli wiemy, że chcemy w ciągu kilku najbliższych lat powiększyć rodzinę o trójkę dzieci, nie wybierajmy zbyt małego lokum. Warto również uwzględnić powierzchnię dla rodziców, czy dziadków w podeszłym wieku, którymi będziemy chcieli się opiekować, gdy nie będą już potrafili sami sobie poradzić z codziennymi obowiązkami. Planujemy przygarnąć kota lub psa? Zwierzęta także wymagają swojej własnej, prywatnej przestrzeni!
Powierzchnia mieszkania kontra ustawność
To, że mieszkanie ma dużą powierzchnię, wcale nie musi oznaczać, że będzie wygodne i łatwe do urządzenia. Po pierwsze – pamiętajmy, że powierzchnia podłóg w mieszkaniu wcale nie musi być równa powierzchni użytkowej. Weźmy pod uwagę, że pomieszczenia niskie, lub ze skosami to zawsze o kilkadziesiąt procent mniej przestrzeni do rzeczywistego zagospodarowania. Po drugie, ustawność mieszkania ma równie duże znaczenie, co jego powierzchnia. Czasem mniejsze mieszkanie, z wyraźnie wyodrębnionymi pokojami, łatwiej zagospodarować na potrzeby 4-osobowej rodziny, niż wielki lokal z jedną, otwartą przestrzenią. Zanim nabędziemy nieruchomość, upewnijmy się, że możliwa będzie ewentualna przebudowa, lub – że dany pokój nadaje się do zaaranżowania go według naszych pomysłów.